Wszystko o stwardnieniu rozsianym

Wszystko o stwardnieniu rozsianym (SM)

Wszystko o stwardnieniu rozsianym (SM)

Wszystko o stwardnieniu rozsianym, wiele przydatnych informacji o rehabilitacji, depresji, jakości życia przy stwardnieniu rozsianym.

Witam serdecznie wszystkich czytelników tego podręcznika. ,,Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane” będzie cyklem artykułów dotyczących tej choroby. Może na początku się przedstawię. Nazywam się Łukasz Grzywiński, od 8 lat choruję na stwardnienie rozsiane i w moim przypadku rokowania były bardzo negatywne. Co oznaczało, że postęp choroby miał być szybki i taki był.

Pomimo wielu rzutów udało mi się zachować wysoką sprawność i dobrą kondycję. Wszystko dzięki rehabilitacji, ścisłej diecie i oprócz leków przyjmowanych z programu lekowego, które działały niestety słabo, przyjmowałem leki naturalne często spotykane w każdej lodówce. Dzięki osobom mi bliskim i własnej ciekawości udało mi się zebrać sporą wiedzę o tym, jak hamować postęp choroby, utrzymać ciało maksymalnie sprawne i cieszyć się życiem. Informacji o chorobie jest bardzo dużo i są one ogólnie dostępne. Jednak trudno do nich się dociera, są rozsiane wszędzie i zazwyczaj trudno dostępnych miejscach i niestety niektóre są też mało wiarygodne.

Postanowiłem zebrać informacje o sposobach leczenia, lekach głównie tych alternatywnych i ogólnie dostępnych, rehabilitacji i ogólnej poprawie jakości życia w jednym ogólnie dostępnym miejscu. Myślę, że jako chory warto jest zapoznać się z tą wiedzą. Tylko przestrzegam – nie traktujcie tego jako wyrocznie i wiedzę, do której musicie się zastosować. Pomimo, że wielokrotnie będę cytował lekarzy, rehabilitantów i osoby mające profesjonalny kontakt z chorobą, to stale będę to pisał ja osoba chora, czasami powołująca się na własne doświadczenia. Sami oceniajcie do czego chcecie się zastosować i co wam może pomóc.

Wszystko o stwardnieniu rozsianym

Wszystko o stwardnieniu rozsianym – Czym jest SM

To może być lekko szokujące, ale stwardnienie rozsiane wcale nie jest taką straszną chorobą, jak jest potocznie widziana. Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą, którą przez lata przedstawiano jako przewlekłą, postępującą i nieuchronnie prowadzącą do inwalidztwa. I taki stereotyp nadal dominuje w większości polskich publikacji. Nic więc dziwnego, że osobę, której przedstawiono takie rozpoznanie i jej bliskim, w pierwszym momencie  po usłyszeniu diagnozy ogarnia przerażenie. W przypadku SM przekonanie, że można wpłynąć na jego przebieg nie jest jeszcze powszechne, mimo dowodów naukowych wskazujących na pozytywne metody stosowania leczenia i zdolności mózgu do regeneracji.

Wszystko o stwardnieniu rozsianym

Wszystko o stwardnieniu rozsianym – komentarz autora

Mam dużą prośbę do czytelników, jeśli posiadacie jakieś nowe, ciekawe lub nowatorskie informacje związane ze stwardnieniem rozsianym lub jego leczeniem, to prześlijcie mi je. Mam nadzieje przeczytać też kilka niezłych żartów lub dobrych historii powiązanych z tematyką stwardnienia rozsianego, bo dobry humor i nastrój jest podstawą w radzeniu sobie z tą chorobą. W miarę możliwości podzielę się przesłanymi informacjami publikując je w kolejnych artykułach, bo ważne jest byśmy nawzajem się wspierali, w końcu wszyscy mamy ten sam (niemały) problem. I miło by było gdybyśmy tworzyli ten podręcznik razem.

Proszę o przesyłanie informacji na adres mojego mail-a.

Artykuły:

Artykuły z cyklu o rehabilitacji:

Artykuły z cyklu o depresji:
Dodaj komentarz