Poradnik chorego na stwardnienie rozsiane – Rehabilitacja na siłowni

Stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja

Rzadko przy rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym mówi się o siłowni, a naprawdę ciężko przecenić efekty pracy nad sobą. W przypadku stwardnienia rozsianego jest to bardzo istotne. Za chwile opowiem jak dobrym połączeniem jest stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja.

Stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja – Wstęp

Dziś przedstawię niezwykle ciekawy artykuł przygotowany przez grono interdyscyplinarnych specjalistów program opracowany dla ćwiczeń na siłowni. Badanie przedstawia program treningowy dla ćwiczeń wykonywanych na siłowni w rehabilitacji osób chorych na stwardnienie rozsiane. Same ćwiczenia są bardzo proste.

Każdy mięsień jest połączony z pewną ilością neuronów. Choroba sprawia, że przez uszkodzenia ich osłon mielinowych te połączenia słabną, a niekiedy zanikają. Wtedy tracimy „kontakt” ze swoimi mięśniami. Jednak jeśli będziemy systematycznie i w odpowiedni sposób na przykład ćwiczyć na siłowni, organizm zbuduje połączenia z nowymi neuronami, by odtworzyć poprawne połączenie mózgu z mięśniem. Efekty treningu, o którym mówi badanie, są imponujące. Wystarczą dwa miesiące ćwiczeń 3 razy w tygodniu po pół godziny, a EDDS według badania cofa się średnio z 3 punktów na 1,5 punktu. Trudno uwierzyć, prawda?

Stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja – Motywacja przed treningiem

Pewnie część z was próbowała już rehabilitacji na siłowni, prawdopodobnie z różnymi efektami. Jednak tym razem jednak może przynieść to prawdziwe efekty.  Stwardnienie rozsiane jest specyficzną chorobą neurologiczną, a zestawy ćwiczeń przygotowane dla wszystkich z uszkodzeniami neurologicznymi nie przynoszą tak dobrych efektów jak to jest możliwe przy podejściu specjalistycznym. Spotkałem się z wieloma gotowymi programami ćwiczeń dla osób z problemami neurologicznymi. Oczywiście przynoszą one poprawę, ale może mogłoby być lepiej, gdyby program był stworzony specjalnie dla chorych na stwardnienie rozsiane, ten jest.

Stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja

Stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja

 Stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja – Ćwiczenia

Przy ćwiczeniach z dużym obciążeniem konieczny jest trening wstępny z trenerem. Nawet jeśli masz gotowy plan treningowy niezwykle ważne jest profesjonalne przygotowanie do treningu.

 1. Pierwszy miesiąc (w badaniu były to dwa tygodnie) polecałbym poświęcić na trening wstępny z mniejszym obciążeniem. Można w ten sposób zbudować siłę mięśniową, wzmocnić stawy i opanować technikę, która jest niezwykle ważna przy ćwiczeniach z dużym obciążeniem, i też pozwoli wzmocnić mięśnie i stawy.
 2. Teraz należy wyznaczyć sobie maksymalne obciążenie. Jest to dosyć prosta. W badaniu dobierano maksymalne obciążenie metodą prób i błędów. Tej samej metody użyjemy i my. Maksymalne obciążenie to ciężar, z którym możemy wykonać maksymalnie 8-12 powtórzeń danego ćwiczenia. Bardzo ważne są przerwy do odpoczynku między kolejnymi podejściami. Polecał bym sprawdzić, czy to na pewno jest nasze maksymalne obciążenie kolejnego dnia, bo nasze zmęczenie mogło wynikać z kolejnych prób jego znalezienia. Nie wskazane jest wyznaczanie maksymalnego obciążenia dla więcej niż jednego ćwiczenia jednego dnia.
 3. Gdy już mamy ustalone maksymalne obciążenie możemy rozpocząć trening właściwy. Pamiętamy tylko o obowiązkowych przerwach i nie forsowaniu się.

Stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja

Stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja

Stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja – Przykładowy plan treningowy

W podany poniżej sposób terowano w badaniu. Ćwiczenia wykonywano w samodzielnie wybranym, wygodnym tempie z co najmniej 1 minutą odpoczynku między nimi.

 1. w pierwszym tygodni 1 seria, 6-10 powtórzeń każdego ćwiczenia z 50% maksymalnego obciążenia.
 2. drugi tydzień – 1 seria, 10-15 powtórzeń każdego ćwiczenia, 60% maksymalnego obciążenia.
 3. Trzeci i czwarty – 1 seria, 10-15 powtórzeń każdego ćwiczenia, 70% obciążenia.
 4. Wreszcie od piątego do ósmego – 1 seria powtórzeń każdego ćwiczenia, 10-15 powtórzeń, 80% obciążenia.
 • Przed każdą sesją treningową 5-10 minut rozgrzewki, w badaniu były to ćwiczenia na stacjonarnym rowerze lub marsz na bieżni, do rozgrzewki należało też rozciąganie odpowiednich grupy mięśniowych.
 • Ćwiczenia właściwe z dużym obciążeniem wkopywano na maszynach, które możemy znaleźć na prawie każdej siłowni, były to: (nie jestem pewien tłumaczenia nazw urządzeni, więc w nawiasach podałem angielskie nazwy. Po wpisaniu w google można zobaczyć jak wyglądają maszyny)
 1. siedzące wiosłowanie (seated rowing machine)
 2. prasowanie klatki piersiowej (chest press machine)
 3. przedłużanie nóg (leg extension machine)
 4. prasę nóg (leg press machine)
 • Pod koniec każdej sesji wykonywane były ćwiczenia ochładzające przez 5-10 minut. Z ich dobraniem będzie wam musiał pomóc trener.

Stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja – Co dalej?

Jeśli zdecydujecie się na ćwiczenia tym sposobem na dłużej warto co kilka miesięcy zmieniać zestaw wykonywanych ćwiczeń – dostarcza się wtedy mózgowi nowych bodźców i zmusza do tego, by “uczył” się zajmowania innymi mięśniami, w innej konfiguracji. Przy wyborze nowych ćwiczeń należy zwrócić szczególną uwagę na trenowanie mięśni odpowiedzialnych za zachowanie równowagi i za podstawowe czynności życiowe – czyli mięśnie grzbietu, brzucha, pośladkowy wielki, pośladkowy średni, przywodziciele ud, mięśnie utrzymujące stopę w równowadze (tibialis posterior), a także mięśnie przedramion.

Stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja – UWAGA!

Jeśli w którymkolwiek momencie treningu poczujesz się źle natychmiast przerwij ćwiczenia i z rób przerwę, jeśli ona nie poprawi Twojego samopoczucia zakończ trening na dziś. Jeżeli przez wykonywanie ćwiczeń w ten sposób Twoje samopoczucie ulegnie długotrwałemu pogorszeniu, przestań wykonywać ćwiczenia tym sposobem.

W stwardnieniu rozsianym zmęczenie jest bardzo nie mile wiedziane, ono potrafi szkodzić. Przy ćwiczeniach z dużym obciążeniem przerwy są niezwykle ważne i powinny trwać aż do odpoczynku. Ćwiczenie z dużym obciążeniem będąc zmęczonym przyniosło by odwrotny efekt i zamiast cofać się w skali EDDS przyśpieszyli byśmy tylko jej postęp.

Reasumując: ĆWICZĄC NIGDY NIE JESTEŚMY DŁUGOTRWALE, MOCNO ZMĘCZENI!!!

Stwardnienie rozsiane siłownia rehabilitacja – Komentarz autora.

Warto dodać, że w badanie zostało przeprowadzone tylko na okres ośmiu tygodni i  brali w nim udział chorzy mieszczący się w przedziale 1-5 punktów w skali EDDS, więc o lekkim i średnim poziomie niepełnosprawności. Osoby badane przed rozpoczęciem ćwiczeń przeszły dwutygodniowe szkolenie, w którym nauczyły się dokładnie jak wykonywać ćwiczenia główne i ochładzające. W trakcie badania żadnemu choremu nic się nie stało i jego stan zdrowia nie uległ pogorszeniu. Jednak nie ma przeprowadzonych badań nad wpływem długotrwałego treningu progresywnego (z dużym obciążeniem) na wpływ na zdrowie osób ze stwardnieniem rozsianym. Co nie zmienia faktu, że taka forma ćwiczeń może wiązać się z potencjalnym ryzykiem, jeśli rozpoczniemy ćwiczenia w ten sposób powinniśmy zachować szczególną ostrożność i kierować się zdrowym rozsądkiem.

Aktywność fizyczna to jeden z najlepszych naturalnych sposobów w walce depresją. Ćwiczenia zwiększają poziom endorfin, to jest „hormon szczęścia”. Po treningu uśmiech będzie nam towarzyszył przez dłuższą chwile, a gdy zaczniemy dostrzegać efekty, myślę, że nawet na dłużej. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że systematyczna aktywność fizyczna działa lepiej niż niejeden antydepresant.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem  na mojej stronie

Zapraszam do zapoznania się z wstępem do cyklu  Podręcznik chorego stwardnienie rozsiane

Źródła:

 • Mahbubeh Moradi, Mohammad Ali Sahraian, Aida Aghsaie, Mohammad Reza Kordi, Alipasha Meysamie, Maryam Abolhasani, Vahid Sobhani. Effects of Eight-week Resistance Training Program in Men With Multiple Sclerosis. Asian J Sports Med. 2015 Jun; 6(2): e22838.Dodaj komentarz